. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Hříšníci

Soudce podvodník rozhodoval o osudu dětí a vymyslel si celý proces! Vyhodili ho

Boleslavský deník, 17. 1. 2008
http://www.denik.cz/z_domova/soudce_podvodnik20080117.html

Mladá Boleslav - Mezi vloni potrestanými pracovníky justice byl i soudce Okresního soudu v Mladé Boleslavi. Jednalo se prakticky o nejvážnější případ, kdy kárný senát Vrchního soudu v Praze přistoupil k jeho odvolání. Diskuse

Jak zjistil Boleslavský deník, soudce z Mladé Boleslavi byl odvolán z funkce na základě rozhodnutí kárného senátu z 5. října 2007. Soudce byl uznán vinným, že v případu nezletilé dívky způsobil průtah v řízení, a to v době od 19. ledna do 16. dubna 2007.

Soudce měl rozhodnout o opatrovnictví dívky, a za tím účelem bylo nařízeno na 14. února 2007 ústní líčení. Jednání se mělo konat přesně v 11 hodin. Soudce tam ale nedorazil a nebyl ani k nalezení v budově boleslavského soudu. „Když se v 11.45 dostavil do kanceláře, lhal, že se protáhlo opatrovnické jednání, nereagoval na žádost předsedkyně soudu o vysvětlení a následně telefonoval do advokátní kanceláře, kde sdělil stejnou lež,“ uvedl v rozsudku kárný senát v čele s předsedou Františkem Švantnerem.

Soudce si navíc vymyslel závěrečnou řeč advokátky a vynesl tedy falešný rozsudek, jakoby celé jednání proběhlo. Následně nezletilé dívce ustanovil opatrovníka. „Porušil tak povinnosti soudce, čímž ohrozil důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudu,“ uvedl dále senát v rozsudku.

Předsedkyně soudu v Mladé Boleslavi Eva Szépeová podala 15. května návrh k zahájení řízení se zmíněným soudcem za další pochybení, jako nesoustředění na práci, neznalost procesních předpisů, nesoulad v písemném vyhodnocení rozsudku, průtahy v řízení a také za jedno nedostavení se do práce bez omluvy. Pochybení měla být celá řada.

Soud ale některá obvinění nepovažoval za kárná provinění a jiné další skutky nebyly prokázány. Prohřešky, které prokázány byly, ale soudce provedl podle rozsudku úmyslně, a navíc se vždy jednalo o osudu nezletilých dětí. Protože jsou pochybení natolik závažná, musel být odvolán.

Vyjádření soudce se včera Boleslavskému deníku nepodařilo získat. V písemném vyjádření pro soud ale soudce uvedl, že se takového jednání dopustil v důsledku svého špatného zdravotního stavu kvůli spánkovému deficitu způsobeného poruchami dýchání. Zároveň vyjádřil lítost.

Vrchní soud v Praze v loňském roce potrestal podle serveru ceskenoviny.cz dvanáct pracovníků justice (soudci a státní zástupci) za nejrůznější pochybení, například průtahy přidělených kauz, dopravní nehody či alkohol v zaměstnání. Celkem se kárný senát zabýval osmnácti případy, ale pět lidí zprostil obvinění a v jednom případě kárné řízení zastavil.


Rozsudek Vrchního soudu v Praze

A náhlý zvrat: Soudce, jenž fingoval jednání, smí dále soudit

Uspěje alespoň ministr spravedlnosti se svým trestním oznámením?


Audiosoubor spustíte tlačítkem "Play" v přehrávači

Vyjádření ministra spravedlnosti JUDr. Jiřího Pospíšila
(audio streaming 32 kb/s, .wma; 1 min.)


Svědomí, nebo samočistící schopnost soudních struktur?

Soudce, který si soudní jednání vymyslel, rezignoval Novinky.cz, 16. 5. 2008

A další průval:

Bývalý soudce Nagy rezignoval kvůli úplatkům Novinky.cz, 26. 5. 2008

Zkorumpovaný soudce: úplatek před kamerou Novy Televizní noviny Nova TV, 26. 5. 2008

Úplatný soudce fingoval nemoc. Další lháři v taláru TN.cz, 27. 5. 2008


A soudce Nagy se směje dál:

Policie prověřuje soudce Nagyho kvůli pěti trestným činům
Právo, 13. 1. 2009

Už sedm měsíců uběhlo od zveřejnění kauzy údajně úplatného mladoboleslavského soudce Pavla Nagyho, kterého natočila skrytou kamerou televize Nova, přesto policie dosud s případem příliš nepohnula.

Z ničeho ho zatím neobvinila a dnes již bývalý soudce Nagy nebyl ani na výslechu. Jediným posunem je podle zjištění Práva to, že kriminalisté z protikorupčního útvaru loni v listopadu rozšířili počet trestných činů, ze kterých Nagyho podezřívají.

Policisté jej kromě již dříve avizovaného přijetí úplatku, zneužití pravomoci veřejného činitele a padělání a pozměňování veřejné listiny prověřují také kvůli možnému podvodu a pro neoprávněné nakládání s osobními údaji.

Rozšíření se však může týkat i jiného případu. Policie se o něj totiž zajímá i v souvislosti s dva roky starým soudním jednáním, které si podle závěrů kárného senátu vymyslel. Vrchní soud v Praze jej kvůli fingovanému procesu nejprve zbavil funkce, Nejvyšší soud však jeho trest zmírnil. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pak na něj podal trestní oznámení.

Mluvčí protikorupční služby Roman Skřepek to ale včera odmítl jakkoli komentovat s tím, že o kauze může hovořit pouze státní zástupce.

Ani státní zástupce Tomáš Bláha z Prahy 2 nebyl sdílnější a nechtěl výčet možných trestných činů, ze kterých by mohl být Nagy podezřelý, konkretizovat. „Obvinění zatím nebylo sděleno, policie má prodlouženou lhůtu na své prověřování do konce ledna,“ pouze sdělil Bláha.

Nagy o rozšíření policejního prověřování prý nic neví. „Celý minulý měsíc jsem byl v nemocnici a hospitalizován jsem stále. Nebudu říkat, co se mnou je. O svém případu nevím nic, dokonce jsem ještě ani nebyl na výslechu,“ řekl včera Právu Nagy.

Nagy dobrovolně svlékl talár až poté, co byly zveřejněny záznamy schůzek, kde přebírá peníze za poskytnutí dokumentů a slibuje sehnání dalších informací.


Na koho by mohl zase něco vybreptat? A bude uklizen do blázince, nebo jako Pitrův majordomus v Jesenici či ve Švýcarsku?


A už ho uklidili: Bývalý soudce Nagy nastoupil do bohnické léčebny, České noviny.cz, 5. 2. 2010