. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Hříšníci

Soud potrestal prostějovského soudce Wernera snížením platu

České noviny, ČTK, 28. 1. 2008
http://www.ceskenoviny.cz:80/domov/index_view.php?id=293626

Olomouc - Kárný senát olomouckého vrchního soudu potrestal dvaašedesátiletého prostějovského soudce Antonína Wernera snížením platu o 25 procent na pět měsíců. Důvodem jsou průtahy v případech, které měl na starosti. Soudce, který se specializoval na hospodářskou kriminalitu a úvěrové podvody, stál před kárným senátem už potřetí. Snížením platu byl potrestán i v letech 2004 a 2005.

"Soudce zaviněně porušil povinnosti soudce a ohrozil důvěru soudu. Svou nečinností zavinil průtahy a neprovedl včasnou kontrolu přidělených věcí týkající se promlčení, takže u několika případů došlo k promlčení trestního stíhání," uvedl předseda kárného senátu Ivo Kouřil.

Kárnou žalobu, kterou se vrchní soud zabýval devět měsíců, na Wernera podal předseda brněnského krajského soudu. Podle žalobce během roku 2006 nevyvíjel odpovídají činnost v 80 trestních spisech. Kárný senát jej nakonec potrestal za zhruba 40 průtahů, v pěti z nich bylo trestní stíhání promlčeno. Ne všechny průtahy podle senátu totiž zavinil soudce Werner. I proto nepřistoupil senát k ještě přísnějšímu potrestání, na jehož konci mohlo být i odvolání z funkce. "Trest je v takové výši uložen s ohledem na okolnosti a poměry na okresním soudě, na množství práce soudce i s ohledem na to, že nebyl uznán vinným v plném rozsahu s obžalobou," řekl mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Soudce Werner se proti rozsudku na místě odvolal. Novinářům poté řekl, že s potrestáním a ani se samotnou žalobou nesouhlasí. Kritizoval poměry na okresním soudě a práci jeho vedení. "Ze mě se stal v posledních třech letech nekompromisní kritik vedení soudu. Ta situace je tam špatná. Nejde o kárné řízení, ale střet personální. Na jedné straně stojí vedení Krajského soudu v Brně a vedení Okresního soudu v Prostějově a na druhé straně soudci, kteří mají za to, že si toto vedení nepočíná správně," uvedl Werner.

Podle soudce panuje na prostějovském soudu špatná komunikace a napjaté vztahy. Problémy začaly před lety, kdy kvůli zdravotním problémům skončil prostějovský soudce Pavel Marčík. Desítky jeho nevyřešených kauz zůstaly ležet, na starosti je dostali zbylí soudci. Dluhy z minula se však kupily. Soudci dokonce před časem vyzvali předsedu soudu Vladimíra Váňu k rezignaci. Vyčítali mu, že celou situaci nezvládl a nedokázal zorganizovat bezproblémový chod soudu. Ten to však odmítá. "Ta situace se už uklidnila," řekl dnes ČTK Váňa. V rozhovoru přitom potvrdil, že i na něj byla podána kárná žaloba a před kárným senátem vrchního soudu stane i on sám.

Poměrů na soudě se dnes dotknul i kárný senát. "Problémy na soudě jsou, ale pana soudce Wernera z toho nevyviňují," podotkl předseda senátu směrem k podané žalobě.

Soudce, který má za sebou již třicetiletou praxi, stál před kárným senátem potřetí. V roce 2004 pykal za nečinnost v případě, který mu ležel na stole od roku 1994. Kárný soud ho tehdy potrestal snížením platu na tři měsíce o deset procent. V listopadu 2005 mu senát udělil další finanční postih za to, že ve dvou případech včas nerozhodl o prodloužení vazby. V jednom případě šlo o nebezpečného recidivistu.