. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Hříšníci

Dvě soudkyně čelí kárné žalobě

ČTK, 26. 2. 2008

Teplice - Předseda ústeckého krajského soudu Milan Kohoutek podal návrh na kárnou žalobu na předsedkyni Okresního soudu v Teplicích Evu Tilleovou a teplickou soudkyni Veroniku Filevovou.

Kohoutek včera potvrdil, že tak reagoval na podnět a následné šetření související s případem známého bojovníka za práva otců Luboše Patery. Více nechtěl případ komentovat.

Luboš Patera stojí před teplickým soudem kvůli podezření ze spáchání trestného činu útok na státní orgán. Ten údajně spáchal v roce 2004, když kritizoval soudy a další státní instituce kvůli průtahům ve sporu s bývalou manželkou o jejich syna.

Porušili právo?

Paterův případ teplický soud projednával loni 19. prosince. Na jednání s ním přišlo několik jeho příznivců, mezi nimiž byl například John Bok ze spolku Šalamoun. Podle Patery je u vchodu zastavila justiční stráž a požadovala po nich, aby odevzdali mobilní telefony a nahrávací zařízení. Údajně tak jednali podle pokynu soudců. Patera tvrdí, že tak porušili jejich práva, protože nahrávání zvuku nemůže soud zakazovat, stejně jako lidem zabavovat při vstupu osobní majetek.

U předsedy krajského soudu a ministra spravedlnosti si také stěžoval na údajný výrok soudkyně, že ji nezajímá Ústava. Předsedkyně teplického soudu Tilleová včera návrh na kárnou žalobu odmítla komentovat.

Paterův spor s bývalou manželkou již české soudy neprojednávají, případ po 16 letech bez výsledku skončil loni v únoru, kdy jejich synovi bylo 18 let. Patera kvůli případu žaluje republiku u Evropského soudu.


Podrobnosti: Soudkyně Filevová: "Ústava mě momentálně nezajímá!", aneb Strach nad Teplicemi