. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Hříšníci

Pustila na svobodu odsouzeného vraha, dostala důtku

Aktuálně.cz, 26. 9. 2008

Olomouc - Soudkyně Okresního soudu v Olomouci Michaela Burešová pustila loni na podzim předčasně z vězení podnikatele Vratislava Kutala.

Ten byl v roce 2003 pravomocně odsouzený k deseti letům za přípravu vraždy novináře a objednávku bombového výbuchu. Vrchní soud v pátek rozhodl, že za toto zásadní pochybení dostane Burešová pouze důtku.

Bývalý kriminalista a šumperský podnikatel Vratislava Kutal patří k hlavním obchodníkům s lehkými topnými oleji. Kromě přípravy vraždy a objednávky bombového výbuchu ho policisté podezřívali i z dalších zločinů.

Vinou soudkyně se dostal na svobodu už v polovině trestu, přitom mohl žádat o podmínečné propuštění až po dvou třetinách pobytu ve vězení.

"Kárný senát dospěl k závěru, že rozhodování o propuštění odsouzeného nevěnovala náležitou odbornou péči," informoval mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angylossy.

Dodal, že už z neúplného spisového materiálu, který měla při rozhodování k dispozici, vyplývaly určité pochybnosti. Ty ale soudkyně neodstranila.

Angyalossy vysvětlil, že senát vzal v úvahu, že soudkyně Burešová nebyla jediná, která v tomto případu pochybila, proto nebyla potrestána přísněji. Burešová vycházela z chybného data Kutalova nástupu do vazby, který byl uvedený v usnesení Městského soudu v Praze.

"Soudkyně se vzdala práva na odvolání. Své pochybení uznala. Zástupce ministerstva spravedlnosti si ponechal lhůtu na rozmyšlenou," doplnil Angyalossy.

Kárnou žalobu podal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který má také právo se k rozhodnutí senátu vyjádřit.


Burešová má důtku, NS ministrovi nevyhověl
Právo, 15. 1. 2009

BRNO – Důtka, kterou kárný senát Vrchního soudu v Olomouci potrestal soudkyni Okresního soudu v Olomouci Michaelu Burešovou, zůstává v platnosti.

Kárný senát Nejvyššího soudu ve středu nevyhověl odvolání ministra spravedlnosti, podle kterého měla být potrestána za své kárné provinění přísněji.

Burešová se provinila tím, že nedopatřením rozhodla o předčasném propuštění podnikatele Vratislava Kutala z vězení, do kterého jej poslal soud za přípravu vraždy novináře a za nedovolené ozbrojování na deset let.

Kutala soudkyně propustila o 23 měsíců dříve na základě neověřeného opisu trestního spisu, ve kterém písařka udělala chybu a místo data nástupu jednoho z aktérů kauzy lehkých topných olejů 14. 7. 2004 napsala rok 2002.

Burešová, která si data ověřovala i ve věznici, chybu nezjistila. Požádala sice pražský Městský soud o zaslání originálu, ve kterém, jak se ukázalo, bylo datum správně, ale když spis nedostala včas, rozhodla bez něj, aby dodržela zásadu vyřízení žádosti do 30 dnů a nedopustila se průtahů. Nejvyšší soud se ztotožnil se závěry olomouckého kárného senátu. Ten podle něj uznal kárné provinění Burešové, které mohlo vyvolat pochybnosti o spravedlivém rozhodování soudů, přihlédl však také k polehčujícím okolnostem. Nejvyšší soud považuje projednání případu a udělení důtky za odpovídající potrestání pro soudkyní, která má velmi dobré pracovní hodnocení nadřízených. „Velmi mne to mrzí. Vnitřně vnímám, že rozhodnutí nebylo tak pečlivé, jak bych si představovala,“ řekla kárnému senátu. Její právní zástupce Eduard Ondrášek byl s verdiktem spokojen. Podle něj byla Burešová jen jedním z článků řetězce, který nakonec vedl k chybnému rozhodnutí. Další lidé, kteří se na tom podíleli, ovšem nebyli vůbec voláni k odpovědnosti.

„Primární pochybení je na Městském soudu v Praze, kde je špatná práce v rozsudkové agendě. Ani státní zástupce nevznesl námitky, nenavrhl další dokazování a vzdal se práva stížnosti. Za této situace by nebylo účelné zpřísňovat trest mladé svědomité soudkyni, kterou pochybení velmi mrzí,“ řekl Ondrášek.