. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Hříšníci

Kamarádit s mafií se smí. Když je to v utajení

iDnes.cz, 1. 10. 2009

Kárný senát Nejvyššího správního soudu nám v úterý poslal podivuhodný vzkaz. Kamarádí-li se žalobci s šéfy podsvětí, je to v pořádku. Jen to nikde nesmějí přiznat. Když to vybrebtají, přijdou o práci. Za to, že poškodili důvěryhodnost své profese.

Poselství vyplynulo z rozhodnutí senátu v případu státní zástupkyně Eleny Votavové. Ta loni v MF DNES přiznala, že se přátelí s rodinou zavražděného mafiána Antonína Běly, i když ví, že by to dělat neměla.

Senát ji nevyhodil z práce kvůli jejím kontaktům. O zaměstnání přišla proto, že "ohrozila důvěru v činnost státního zastupitelství" právě tím přiznáním v novinách.

Náměstek nejvyšší žalobkyně Renaty Vesecké Zdeněk Koudelka si to pochvaluje. "Považuji to za znak toho, že nová verze kárného řízení, v němž jsou zastoupeni i lidé mimo soudce a státní zástupce, dokáže veřejnosti, že se justice umí vypořádat s lidmi, kteří do ní nepatří," řekl na stránkách tohoto listu.

Justice se s Votavovou vskutku vypořádala. Jen myslím, že ta veřejnost, o níž pan Koudelka hovoří, by více ocenila, kdyby Votavovou potrestali právě za ty styky s mafií. Nebyly totiž ledajaké. Votavová čelí vážnému podezření, že při své práci vypomáhala Bělovým komplicům. Jeden z nich dokonce prohlásil, že ho za dvousettisícový úplatek pustila z vězení.

O tom, že to není jen nějaký drb, svědčí, že Votavovou už kvůli tomu prověřuje protikorupční policie. Přesto tato podstata věci kárný senát nezajímala. Soudci to odůvodnili tím, že se všechno stalo už před lety. A že by Votavovou nemohli potrestat, protože z pohledu "kárného" je záležitost už promlčená.

Rozumím tomu. Jen nechápu, jak je možné, že takové předpisy máme. Takové, které žalobcům umožní stýkat se s mafií a zůstat ve funkcích, když jim na to nikdo nepřijde včas. Nerozumím, proč na tak vážný etický prohřešek u žalobce, jakým je přátelství s lidmi z podsvětí, vůbec existuje promlčecí lhůta.

Doteď jsem měla za to, že žalobci něco takového zkrátka dělat nesmějí. A když to přesto udělají (lhostejno, za jak dlouhou dobu se jim na to přijde), že musí svůj talár okamžitě odevzdat. Kdyby takto jasný vzkaz kárný senát v úterý vyslal, mělo by to význam.

Ostatní žalobci by si do budoucna dali větší pozor na to, s kým se přátelí. Takhle to žádný smysl nedává. Všichni se jen dozvěděli, že paní Votavová byla hloupá, když to na sebe vybrebtala. Zrovna takové poučení jí však mohl dát i její mafiánský kamarád Běla. V podsvětí se také přece "práskat" nevyplácí. A když už, tak ne na sebe.

Jana Blažková, MF Dnes