. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Hříšníci

Policie prý stíhá kladenského soudce Matulu

Kladenskelisty.cz, 18. 3. 2012

Detektivové protikorupční policie obvinili dva bývalé pracovníky ministerstva spravedlnosti, kteří měli napomoci odsouzeným lupičům k opuštění věznice. Jedním z nich je podle České televize také kladenský soudce specializující se na korupční případy Vlastimil Matula. Ten byl obviněn z trestného činu nadržování, za který mu hrozí až čtyři roky za mřížemi.

Mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej sdělil, že úředníci v květnu 2010 úmyslně manipulovali řízení ve věci podání podnětů k podání stížnosti pro porušení zákona. „A to takovým způsobem, aby umožnili dvěma odsouzeným mužům vyhnout se uloženému trestu odnětí svobody. Na základě tohoto jednání došlo v červnu 2010 ze strany tehdejší ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové k přerušení výkonu trestu a oba odsouzení uprchli do zahraničí,“ uvedl Ibehej.

Mělo se jednat o Josefa Blažka a Rudolfa Tesárka. Ti byli odsouzeni na deset let za přepadení bankovního transportu peněz, ze kterého uloupili 74 milionů korun. Z lupu se kriminalistům podařilo zajistit pouze čtyři miliony. Po zbývajících penězích nadále pátrají.

Oba odsouzení byli v roce 2010 propuštěni z vězení na základě pokynu Kovářové. Poté, co nový ministr Jiří Pospíšil (ODS) stížnost stáhl zpět a oběma hrozil návrat do vězení, uprchli lupiči do Thajska. Tam byli loni zadrženi a vydáni zpět do ČR, kde si odpykávají zbytky svých trestů.

Policie od počátku prověřovala podezření, že rozhodnutí ministerstva mohla ovlivnit korupce. Ta se prokázat nepodařila, neboť obvinění je klasifikováno jako trestný čin nadržování. Podle médií je jedním ze stíhaných kladenský soudce Vlastimil Matula, který v případu Rudolfa Tesárka a Josefa Blažka spolu s dalším kolegou vypracoval podklady pro stížnost Kovářové. V té době byl totiž na stáži na ministerstvu. Ministryně navíc stížnost podala i přes nesouhlasné stanovisko odboru dohledu.

„Trestní stíhání obou mužů je vedeno na svobodě. V případě pravomocného odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky,“ uzavřel Ibehej.


A kdy dojde na exministryni Kovářovou, která si nemůže vzpomenout?

Stížnosti ve prospěch Čunka a Pitra chystal pro ministryni stážista Novinky.cz, 9. 9. 2010