. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Hříšníci

Elitní policisté vyšetřují soudce Havlína a další lidi z justice. Důvod nechtějí prozradit

Český rozhlas, 22. 2. 2013

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu začali vyšetřovat v řadách pražské justice. Proti soudci z druhého pražského obvodu Ondřeji Havlínovi už vedou trestní stíhání. O podrobnostech případu ale zatím mlčí.

Informaci o tom, že detektivové z ÚOOZ vyšetřují několik lidí z řad justice, potvrdila dnes šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Podrobnosti ale zveřejní až v sobotu ráno.

Že je mezi vyšetřovanými i soudce Ondřej Havlín, vyplývá z tiskového prohlášení soudu.

„Vedení Obvodního soudu pro Prahu 2 spolupracuje s orgány činnými v přípravném řízení trestním v souvislosti s trestním řízením, které je vedeno proti soudci zdejšího soudu JUDr. Ondřejovi Havlínovi. Policejním orgánům je poskytována maximální pomoc a součinnost za účelem zajištění důkazního materiálu,“ uvádí se v tiskovém prohlášení soudu.

Soudce Ondřej Havlín se u soudu věnoval trestním kauzám. Ze známých případů rozhodoval například případ exministra Karla Březiny. Loni byl kárně potrestán snížením platu za to, že se snažil ovlivňovat proces z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky.

Předseda soudu Aleš Sabol připustil, že Havlínovo stíhání může některé jeho případy pozdržet. „V těch věcech to nepochybně zpočátku prodlevy způsobí, protože nejdříve musíme zjistit, jakým způsobem lze věci rozvrhnout. Zatím ještě nevím nakolik, protože jsem o tom ještě nemluvil s místopředsedkyní. Je třeba možné věci rozdělit mezi ostatní soudce,“ uvedl.

„Pokud není pozastaven výkon funkce soudce, tak dle mého názoru tam nemůže nikdo jiný žádné jiné úkony činit,“ doplnil předseda soudu.

O případu je informován i ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Podle své mluvčí Štěpánky Čechové na něj bude reagovat:

„Ministr spravedlnosti zahájí neprodleně řízení o dočasném zproštění výkonu funkce soudce. Nic víc mu zákon ani neumožňuje.“


Tisková zpráva Ministerstva spravedlnosti

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek dnes podepsal rozhodnutí, že se soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 JUDr. Ondřej Havlín dočasně zprošťuje výkonu funkce soudce, a to na dobu do pravomocného ukončení trestního stíhání. K dočasnému zproštění výkonu soudcovské funkce dojde dnem, v němž bylo soudci doručeno rozhodnutí o dočasném zproštění.

11. března 2013


Vyčistíme justici a policii, říká šéf elitního útvaru

Aktuálně.cz 28. 3. 2013

I nás v případu bývalého soudce Havlína velmi překvapil propracovaný klientelistický systém, jehož jsme byli svědky takřka v přímém přenosu. Šokoval mě třeba už způsob komunikace pana Havlína, jak udržoval kontakt s dalšími jemu potřebnými lidmi, jak si vycházeli vstříc, jaké protislužby si poskytovali… a nešlo vždy jen o peníze… a konečně jak to považovali za samozřejmé. V jednu chvíli jsem si proto na chvíli připadal, že naopak my děláme něco protizákonného, když po těchto "normálně chovajících se lidech" jdeme. V policii mám už leccos za sebou, ale s něčím podobným jsem se ještě nesetkal. Lidi kolem soudce Havlína například vůbec nenapadlo, že bychom je mohli vypátrat a přijít si pro ně.

(...)

Když jsme je zatýkali, tak byli úplně paralyzováni. Nemohli pochopit, jak jsme se na ně dostali… a že se k nim jejich informačními „justičními kanály" nedoneslo, že po nich jdeme.


Jak zahladit nehodu opilého řidiče. Donést soudci 50 tisíc

Aktuálně.cz 26. 5. 2015

Soud se začíná zabývat rozsáhlým případem korupce, který sahá do justičních kruhů. Obžalovaní za úplatky ovlivňovali vyšetřování dopravních nehod, hlavní postavou je bývalý soudce Ondřej Havlín.

Praha - Stačilo zaplatit 50 tisíc korun a Ondřej Havlín se ještě v roli pražského soudce hravě postaral o to, aby opilý viník nehody nepřišel o řidičský průkaz.

Když bylo potřeba, využíval svých kontaktů v justici. Fungovalo zejména spojení na žalobce Františka Fialu, který za úplatek ovlivňoval vyšetřování řady dopravních nehod a dokázal zastavit trestní stíhání řidičů.

"Můžeš slavit, všechno je v naprosté pohodě," oznamoval pak Havlín do telefonu jednomu z obviněných, který se díky korupci zbavil policejního vyšetřování. Jenže mimo jiné i tenhle hovor dostal Havlína a další jeho známé do vážných potíží.

Slyšeli ho totiž i detektivové, kteří Havlína a další členy organizované mafie sledovali a nasadili na ně odposlechy. Veškerá výše popsaná zjištění pak státní zástupce sepsal do obžaloby, kterou má online deník Aktuálně.cz k dispozici, a poslal k soudu.

Konkrétně do Kladna, kde se začne úplatkářská kauza a ovlivňování vyšetřování dopravních nehod projednávat v úterý. Obžaloba viní z korupce celkem sedm lidí. A bývalý soudce Havlín je hlavní postavou.

Havlín si domlouval úplatky přímo na soudu

Podle obžaloby se přímo podílel na šesti z osmi případů, které policisté zadokumentovali. A státní zástupce Havlína kromě ovlivňování dopravních nehod obžaloval i z nedovoleného přechovávání zbraně Taurus, kterou bývalý soudce převezl z Bulharska do Čech.

Podle obžaloby bylo běžné, že Ondřej Havlín domlouval manipulaci s dopravními nehodami opilých řidičů přímo ve své kanceláři číslo 403 v budově Obvodního soudu pro Prahu 2.

Nejvyšší částku - 200 tisíc korun - přitom Havlín a advokátní koncipient a bývalý šéf policejní inspekce Boris Štefl požadovali po řidiči, kterému v krvi naměřili 2,68 promile alkoholu.

Za to, že státní zástupce zastaví jeho stíhání, měli po 50 tisících dostat Havlín, Štefl, žalobce a zbytek peněz pak měl skončit na kontě Nadace HELP. Jde o společnost, která má v popisu práce pomoc nemocným a postiženým lidem.

Peníze nerozhodují, zaznamenal odposlech

V dalším případě inkasoval podle žaloby Havlín a žalobce Fiala úplatky za zahlazení případu podnikatele Jaroslava Kříže, který je nyní rovněž na seznamu obžalovaných. Křížovi bylo v listopadu 2012 naměřeno v krvi 1,21 promile alkoholu. Pouhé tři dny poté si advokát Karel Matějka sjednal schůzku v kanceláři tehdejšího soudce Havlína a požádal ho, aby ovlivnil vyšetřování. "Peníze nerozhodují," zaznamenaly odposlechy Matějkova slova.

Havlín souhlasil. Za radu, jak se píše v žalobě, dostal v obálce tři tisíce korun a ještě během schůzky zavolal žalobci Františku Fialovi. Ten nakonec vše zařídil tak, že vyšetřování Křížova případu skončilo. Havlín i Fiala pak dostali podle obžaloby v budově Obvodního soudu pro Prahu 2 v obálce každý 25 tisíc korun. O úplatky ve výši 30 tisíc a dvakrát 50 tisíc si Havlín řekl u dalších třech nehod.

Všechny zadokumentované případy se odehrály v letech 2012 a 2013. Kromě Havlína, Fialy, Matějky, Štefla a podnikatele Kříže stanou před soudem ještě další dva lidé mimo justiční kruhy a s okrajovými rolemi – živnostník Ludvík Sýkora a nezaměstnaný Gejza Berky.

Státní zástupce měl původně podat obžalobu už loni na podzim. Zdržela ji však nejprve stížnost stíhaného Borise Štefla, kterou nejvyšší návladní Pavel Zeman zamítl koncem loňského listopadu.

Další prodlevu pak způsobil posudek Havlínova zdraví. Znalec však řekl, že bývalý soudce je v pořádku a může k soudu přijít.


Havlín dostal 6,5 roku vězení. Soudce: Chovali se skandálně; Aktuálně.cz 30. 7. 2015