. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Hříšníci

Soudce při krádeži v MHD přistihla sama oběť

Právo, 21. 3. 2015

Až na dva roky za mřížemi může skončit soudce pražského městského soudu, kterého v polovině února chytili v MHD při krádeži peněženky jiného cestujícího. Protikorupční policie (ÚOKFK) už dotyčného muže v taláru v těchto dnech podle zjištění redakce obvinila.

„Jde o trestné činy krádež a neoprávněné opatření platebního prostředku, obojí ve stadiu pokusu,“ potvrdil včera mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

Jak už Právo včera jako první informovalo, dotyčný soudce správního úseku tento týden sám na svou funkci písemně rezignoval a nyní mu běží tříměsíční lhůta, než definitivně svleče soudcovský talár. Ten přitom oblékl teprve před pěti lety, kdy jej prezident jmenoval do funkce.

Během zmíněné lhůty už ale podle slov svého nadřízeného, předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry, nebude obviněný soudce v žádné kauze vynášet verdikty.

„Dohodli jsme se s místopředsedou správního úseku (Janem Rybou - pozn. red.) a se soudcovskou radou, že ho přeřadíme do evidenčního senátu, což znamená, že reálně už nemůže v ničem rozhodovat ani spolurozhodovat a v podstatě bude dělat analytickou práci či přípravnou pro jiné,“ upřesnil včera Vávra.

Doplnil, že podezřelý soudce navíc musí ještě vyčerpat několik týdnů dovolené, takže z dané tříměsíční lhůty minimálně jednu třetinu už stráví doma.

Jak se nyní Právu podařilo z důvěryhodného zdroje zjistit, soudce se letos 17. února pokusil údajně odcizit peněženku cestujícímu v jednom pražském autobuse.

Při činu ho ale načapal přímo sám okradený muž. Následně pak zavolal pražské policisty, kteří v okamžiku zjištění, že podezřelým je soudce, případ předali policejnímu protikorupčnímu útvaru.

Tamní vyšetřovatelé totiž mají trestnou činnost soudců a státních zástupců na starost.

Půjde do evidenčního senátu, což znamená, že už nemůže o ničem rozhodovat Libor Vávra, předseda soudu