. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Mozaika


Videosoubor spustíte tlačítkem "Play" v přehrávači

Tisková konference Zastavte protiotcovský teror!, Liberec 17. 2. 2006
(video streaming 96 kb/s, .wmv; 46 min.)

Byl zásah proti otci oprávněný?

Liberecký den (Deníky Bohemia) - 18. 2. 2006

Liberec - Inspekce ministra vnitra prošetřuje postup liberecké policie při prosincovém zásahu v Jílovém u Liberce. Policie při něm za pomoci zásahové jednotky odebrala syna muži, který se s ním zablokoval v domě, odmítal dítě vydat, a dokonce hrozil, že mu ublíží. Na postup policie si stěžovalo občanské sdružení zastupující otce, které se domnívá, že policie poškodila mužova otcovská práva. Případ již zkoumalo státní zastupitelství, ale žádné chyby v práci policistů nezjistilo. Inspekce není u konce. "Výsledek nebudu předjímat. Pokud se zjistí, že jsme pochybili, budu to respektovat, " potvrdil ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák.

(lau)

Sdružení se postavilo za otce

Ministerstvo vnitra zkoumá zásah muže, jenž se zabarikádoval se svým synem v domě a odmítl ho vydat policii.

Liberecký den (Deníky Bohemia) - 21. 2. 2006

Liberec - Správnost postupu liberecké policie při prosincovém zásahu v Jílovém prošetřuje Inspekce ministerstva vnitra, uvedla včera mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Důvodem k opětovnému přezkoumání policejního zásahu, případem se totiž v minulosti zabývalo státní zastupitelství, jsou stížnosti občanských sdružení hájících práva otců K213 a Spravedlnost dětem. Ta se totiž plně staví za třiačtyřicetiletého podnikatele Jaroslava Hořáka, který se sedmého prosince zabarikádoval v domě se svým synem, kterého odmítal policii vydat.

"Policie podle nás konala pouze v zájmu matky dítěte, která je na rozdíl od Jaroslava Hořáka osobou s velmi pochybnou pověstí. Zásahem tak byl porušen Zákon o Policii ČR i platný trestní zákon a řád," uvedl mluvčí K213 Jiří Fiala. Podle ředitele liberecké policie Miroslava Dvořáka došlo k zásahu z důvodu ochrany zdraví a života nezletilého dítěte. S tím však mluvčí občanského sdružení K213 nesouhlasí. "Mnohé, policií uvedené skutečnosti se odehrály jinak, případně se nestaly vůbec," poznamenal Jiří Fiala. Jaroslav Hořák je v současné době stíhán na svobodě a čelí obvinění z pokusu o ublížení na zdraví a z útoku na veřejného činitele. Za to mu hrozí až dva roky vězení. Chlapec je od prosince stále se svou matkou.

Petice