. JUSTIČNÍ KANÁL

JUSTIČNÍ KANÁL
... sledujte výkon práva v českých zemích ...

Mozaika


Videosoubor spustíte tlačítkem "Play" v přehrávači

Tisková konference Soudcovské unie a témata souvisící
(video streaming 102 kb/s, .wmv; 43 min.)

Revolucionář Jirsa zruší třetinu českých soudů!

Luboš Patera

Marasmus českého soudcovského stavu je již otevřeně ventilován i ve "velkých" médiích. Veřejnoprávně zveřejňované odposlechy telefonátů soudních elit s elitami podsvětí jsou na denním pořádku. K mediálním stálicím Berkovi a Větrovcovi se přidává kontroverzní postava soudce Nejvyššího soudu ČR a Vrchního soudu v Praze Sováka a nejnověji se smyčka začíná stahovat i kolem předsedy Městského soudu v Praze Sváčka. Také nedávno dosazený kontrolní náměstek ministra spravedlnosti - soudce Nejvyššího správního soudu Vyvadil - je na odchodu; zašel příliš daleko při svých schůzkách s trestně stíhaným kapitánem českého průmyslu Pitrem. Za vším stejně vykukuje "Mařena" z NBU!

A do toho přichází "X. pravidelná tisková konference Soudcovské unie". Na programu má "úroky z prodlení", tedy téma veskrze nezáživné. Zdá se však, že pořádající PR agentura Havlíček Brain Team se vyzná (hádám, že JUDr. Havlíček je ještě nedávným nezávislým soudcem). Program soudní tiskové konference je narychlo změněn, povolán je ještě jeden prezident - manželských poradců - a prezident Jirsa vyhlašuje: "Máme nápad, jak zrušit třetinu českých soudů!" Jakým způsobem? Soudci objevili Ameriku a hodlají přenechat "nesporné rozvody" a spory o děti (ty jistě zejména!) starostům, matrikám, manželským poradcům a mediátorům. Nápad jistě geniální, škoda jen, že jej také například již neprosazují do chystané zásadní rekodifikace občanského zákoníku a rodinného práva, na které týmy legislativců kutají již spoustu let.

Pozornost médií na tiskové konferenci je tedy siláckým prohlášením prezidenta spolku českých soudců odvedena a rozmělněna tématem atraktivnějším, než jsou dluhy a úroky, a mediální prostor je zaplněn planými řečmi o zrušení třetiny soudů; kmotrům a dalším ctihodnostem tak dál zůstává příslovečný "klid na práci", nebo alespoň trocha tolik potřebného oddychového času před další provalenou aférou. Škoda, že prezident Jirsa nedořekl, kolik dalších nových soudců a jejich asistentů (každý nejméně jednoho!) i mramorem obložených Justičních paláců bude k vyhlašované redukci soudů stávajících potřeba a kolik miliard to bude v budoucnu stát daňové poplatníky, kterým je dnes tak efektně vytírán zrak.

Tisková konference Soudcovské unie, 23. 2. 2006 Tisková konference Soudcovské unie, 23. 2. 2006
Tisková konference Soudcovské unie, 23. února 2006

Sváček požádal Němce, aby obstaral odposlechy z Berkovy kauzy

Justice – horká půda - Jak to vidí Martin Stín